+++¼+ד+++=+ג +°+ת+µ 1 2 3 4 5

מחלת הטרשת הנפוצה (הנכתבת לא פעם כתרשת נפוצה, בטעות) הינה מחלה אוטואימונית,כלומר מחלה הנגרמת בשל כשל במערכת החיסונית. המחלה משתייכת לקבוצת המחלות הכרוניות מכיוון שמרגע הופעתה היא תלווה את החולים בה לאורך חייהם בהתקפים בעלי חומרה משתנה. הוגורם למחלה כאמור הוא כשל במערכת החיסונית הגורם לכדוריות דם לבנות לתקוף את המיאלין - חומר לבן העוטף את מערכת העצבים ומסייע להעברה תקינה של פולסים חשמליים מהמוח אל מערכת העצבים. שילוב בין גורמים סביבתיים וגנטים הם אילו שככל הנראה גורמים להופעת המחלה.

בימים עברו נהגו הרופאים להמליץ לנשים שלקו במחלה להימע מכניסה להריון על מנת לא להחמיר את מצבן. לאחר ביצוע מחקרים רבים ב-40 השנים האחרונות שינו הרופאים את דעתם היות והוכח בצורה ברורה כי ההריון אינו מחמיר את המחלה ואף מעכב אותה.המחקרים כאמור מראים כי להריון אין השפעה שלילית על התפרצות המחלה בטווח הקצר והארוך. כלל המחקרים מצאו כי תדירות ההתקפים נמוכה בכ-30% לפחות בקרב חולות טרשת נפוצה בהריון לעומת חולות שאינן הרות. במהלך ההריון מופרש הורמון הנקרא אסטירול (Estirol) אשר נמצא כי הוא זה שגורם לירידה בפעילות הדלקתית המעודדת את הופעת ההתקפים בטרשת נפוצה ומשפר את יכולת התאוששות מערכת העצבים לאחר אותם התקפים.

על אף שהריון בקרב חולות בטרשת הינו בטוח על נשים חולות להיוועץ עם רופאן טרם הכניסה להריון. ראשית מומלץ לבחור בתקופה יציבה יחסית של המחלה. ההריון אמנם מפחית את הסיכוי ללקות בהתקף אך אינו מעלים אותו כליל. שנית חלק גדול מהטיפול התרופתי הניתן לחולי טרשת נפוצה אינו בטוח לשימוש במהלך ההריון ועל כן יש להתאים טיפול מתאים שלא יסכן את העובר.

למרות ההגנה הטבעית שמספק הגוף במהלך ההריון לאחר הלידה מתרחשת תקופה מסוכנת עבור חולות טרשת נפוצה בהעדר טיפול מתאים. מחקרים שעקבו אחרי נשים החולות במחלה לפני הכניסה להריון ועד שנה אחרי הלידה הראו כי הסיכון להתקף בשנה הראשונה שלאחר הלידה גדל פי שניים עד שלושה מאשר אצל חולות שלא ילדו. ככל הנראה מתח פסיכולוגי ופיסי לאחר הלידה עלולים להוות גורמים להתקף.

הרפואה כיום אינה רואה בהריון גורם העלול לסכן חולות בטרשת נפוצה אלא להיפך. ההריון מספק לגוף הגנה טבעית באמצעות הורמונים שהוא מפריש. עם זאת מומלץ לחולות הסובלות מטרשת נפוצה להיוועץ עם הרופא המטפל בהן טרם הכניסה להריון לצורך התאמת טיפול תרופתי מתאים.