+++¼+ד+++=+ג +°+ת+µ 1 2 3 4 5

כל אדם אשר מאובחן כחולה סרטן מגיב ראשית בתדהמה ופחד גדול. אנשים מפחדים ולא יודעים מה עליהם לעשות. הם מחכים למוצא פיו של הרופא שידריך אותם וילווה אותם צעד צעד עד להחלמה מהמחלה. בפועל רוב ההתמודדות תהיה של החולה המאובחן בסרטן ועזרה מבני משפחתו תוך תמיכה של הצוות הרפואי. יש מספר פעולות שמומלץ כי חולה סרטן שד, סרטן חלל הפה או כל סוג של סרטן יבצע.

איסוף מידע לגבי האבחנה

חולי סרטן רבים, ובהם גם חולי סרטן חלל הפה, מגיבים לרוב בתדהמה, פחד גדול, כעס או זעזוע גדול ואי אמון. חולה הסרטן חייב להבין כי יש זמן הסתגלות ותהליכים נפשיים המלווים את החולה עד להבנה כי הוא חולה ועליו לעבור טיפול. חשוב בשלב הראשון לאסוף מידע באמצעות הרופא שיוכל לספק מידע ראשוני ולתאר את דרכי הטיפול, לפנות לאגודה למלחמה בסרטן ולקבל מידע מקיף לגבי המחלה המאובחנת ולקרוא באינטרנט מידע מאתרים מקצועיים. כך יכול החולה להבין לקראת מה הוא צועד ומה חומרת מצבו. במידה ומצבו חמור ידרוש הרופא לקבל החלטות מיידיות אך במקרים רבים יש זמן עד לקבלת ההחלטות. חולי סרטן מרגישים דחף לקבל החלטות מיידיות כדי לא לאבד שליטה על החיים. עדיף להקשיב לרופא, להתייעץ עם עוד מקורות וחשוב מכך ליצור קשר עם חולי סרטן בעלי אבחנה דומה שעברו טיפול וממשיכים בחייהם הרגילים. חולי סרטן שעברו טיפול בהצלחה יהיו מקור למידע אמין ואפשרות לתמיכה נפשית.

תקשורת

חולה הסרטן נאלץ להתמודד עם מתח נפשי עצום ומורכב. הסביבה הקרובה אינה יכולה להבין אותו לפעמים לכן חשוב לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים ולנסות להסביר מה קורה בנפשו. כך הסביבה הקרובה תוכל להבין את צרכיו ולהתחשב יותר. כדאי לא למהר ולקחת החלטות אלא לשתף את הצוות הרפואי בפחד ובצרכים השונים. במקרים רבים ניתן לקבל ליווי מקצועי על ידי עובד סוציאלי או פסיכולוג, אנשי מקצוע המנוסים בעבודה עם חולי סרטן.

לספר לסביבה הקרובה

חולי סרטן נאלצים להתמודד עם המחלה ועליהם לשתף את הסביבה הקרובה בכך. כאשר יש ילדים במשפחה הנושא מורכב ולכן חשוב לקבל ייעוץ או לפעול בתבונה ורגישות. גם בני המשפחה נדרשים להתמודד עם הידיעה כי האדם האהוב עליהן חולה בסרטן ולהבין מה המשמעות. במקרה של סרטן חלל הפה או כל סוג של סרטן אחר כדאי לשתף ולהסביר מהי המחלה ומהם הדרכים לטיפול.